• گزارش رویداد تحول دیجیتال

    کد: 28108
    تاریخ: ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
    منبع خبر: کمیسیونهای تخصصی
    تعداد بازدید: 168
    نشست تخصصی تحول دیجیتال توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار گردید

    مدیریت کسب وکارهای نوین و توسعه خدمات معاونت کسب وکار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نشستی با حضور سه تن از کازشناسان صاحب نظر آقابان : دکتر محمد مهدی کاشف، مدرس تحول دیجیتال مدرسه ماسریخت و سازمان مدیریت صنعتی ، دکتر مصطفی مرشدی، بنیانگذار آکادمی تحول دیجیتال و دکتر هاتف خرمشاهی، معاون توسعه و برنامه ریزی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور برگرار گردید.

    خلاصه ای از مطالب عنوان شده در این نشست یه شرح زیر می باشد.
    " احتمالا با واژه  Age Machine   Secondآشنا هستید. در دوره انقلاب صنعتی، ماشینها در تولید به کمک انسانها آمدند، اما با ورود ماشین آلات به این حوزه مدت زمان کار به چند ساعت، ودر تیراژ بالا کاهش یافت. ورود ماشین آلات ، باعث از بین رفتن برخی از مشاغل شد.

     واژه بعدی Disruption  Digital است که به معنای تکنولوژی است که سبب ایجاد اختلال در کسب وکار سنتی ما شده است یکی از ضرورتهای توجه کسب وکارها به تحول دیجیتال این است که دو راه پیشروی خود دارند :یا باید با استفاده از نوآوری و تکنولوژیهای نوین، ارزش بهتری خلق کنند، بهره وری خود را بالا ببرند و رقبا را از گردونه رقابت خارج کنند و یا از آنها جلو بزنند. و یا باید با ثابت ماندن کسب وکار و عدم توجه به تحول دیجیتال بامشکل حذف از بازار و گردونه رقابت دچارشوند
    رباتها و ماشینها به سرعت رشد میکنند، اما سازمانها به کندی رشد میکنند.

    مشکل اصلی دقیقاً همین است که سازمانها با وجود رویت تکنولوژی به سختی و طی مدت زمان زیادی )به دلیل عواطف انسانی، سرعت یادگیری کمتر و مقاومت( خود را با آن وفق میدهند.
    موضوع اصلی تحول کسب وکار است، نه تکنولوژی، IT  و غیره. در حقیقت موضوع اصلی تفکر مجدد درباره مدل کسب وکار است که چگونه آن را با عصر دیجیتال وفق دهیم. هر چشم اندازی برای کسب وکار آینده دارید، باید نقش تحول دیجیتال در آن پررنگ باشد.

    تحول دیجیتال به معنای ارتقا تکنولوژی (ارتقا ورژن سرور، به روز رسانی نرم افزار و...) نیست؛ تحول دیجیتال درباره استراتژی سازمان، مدل رهبری، مدیریت سازمان و نحوه تفکر است.
    سه کار در تحول دیجیتال وجود دارد که باید به آن توجه شود.

    Digitization : به این معنا است که مثالً یک دارایی فیزیکی مانند: کاردکس انبار را در یک فایل اکسل وارد کنیم.

    Digitalization : فرض کنید همان کاردکس انبار را با RFID ،IOT و... ، ردیابی کنید. بررسی کنید که چه اتفاقاتی برای مواد اولیه در تولید و یا زنجیره تأمین میافتد و آن را در یک نرم افزار وارد کنید.

    تکنولوژی IOT: در این مرحله تکنولوژی IOT کمک میکند تا تکنولوژیها را دیجیتال کنید. خروجی این کار داده میباشد. با تحلیل این داده ها به تحول دیجیتال خواهیدرسید. در حقیقت با این تحلیلها متوجه خواهید شد که کدام بخش از کسب وکار را میتوانید تغییر دهید.

    از دهه 1990 یک سیر تکاملی اتفاق افتاده است. در ابتدا محصولات و زیرساختها دیجیتال شد. پس از آن در دهه 2000 توزیع دگرگون شد. و در دوره حاضر مدل کسب وکار متحول شده است. شرکتهایی که مدل کسب وکار خود را متحول کردند موفقتر از سایر شرکتها هستند.

    تحول دیجیتال چهار رکن دارد. کارکنان توانمند؛ مشتریان وفادار؛ محصوالت دیجیتال و خدمات دیجیتال شده؛ عملیات بهینه سازی شده. هر کدام از این چهار رکن نادیده گرفته شوند، تحول دیجیتال با شکست مواجه میشود.
    متن کامل گزارش این نشست درفایل پیوست قابل دریافت است

     

     

    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای استان گلستان می باشد
مجری: پورتال سامان